Dziecko w albumie - pomysły na zdjęcia i jeszcze więcej patentów na brak czasu

Jakie zdjęcia cykać maluchom - Dziś zapraszamy na inspiracje fotograficzne od Pauliny Wośko.

 

 

Pierwsze tygodnie

 

Pierwszy skończony tydzień to doskonały moment, żeby Twój maluszek miał swoją pierwszą profesjonalną sesję. Jeśli nie masz możliwości umówienia się z fotografem, możesz zorganizować sesję sama z czyjąś pomocą. Do prostej, naturalnej sesji nie potrzebujesz rekwizytów. Sesję z okazji pierwszego tygodnia swojej córeczki wykonałam wykorzystując nasze łóżko i rożek. Kilka zdjęć leżącego maleństwa, zbliżenia na maleńkie stópki i rączki, odrobina ziewania i przeciągania się i mamy zdjęć na całą rozkładówkę. Albo nawet więcej niż jedną.

 

 

 

Kolejny miesiąc za nami!

 

Na pewno widziałaś zdjęcia robione dzieciom z okazji kolejnych skończonych miesięcy, aż ukończą rok. To świetny sposób, żeby pokazać jak zmienia się twoje maleństwo z każdym miesiącem. Z każdym kolejnym będzie je coraz trudniej utrzymać w miejscu, w którym je położysz i będziesz żałować, że nie można go w jakiś sposób przykleić, ale dacie radę. Zdjęcia wcale nie muszą być doskonałe – na pewno zdarzy się jakaś niewyraźna ręka lub noga, która będzie cały czas w ruchu podczas fotografowania. Do zdjęć najlepiej sprawdza się jasny kocyk ułożony na podłodze lub po prostu dywan. Cyfry możesz ułożyć z kwiatów, liści czy czegokolwiek co będzie Ci się kojarzyć z danym miesiącem albo akurat będzie pod ręką. Możesz stworzyć cyfrę nawet z klocków! Macie jakąś dużą zabawkę, która w pierwszym miesiącu jest podobnej długości do dziecka? Wykorzystywanie jej do zdjęć co miesiąc jest świetnym dodatkiem – od razu będzie widać jak dziecko rośnie (albo zabawka się kurczy).

 

 

 

 

*****************************************************************

 

Kiedy znaleźć na to wszystko czas?

 

Jak znaleźć czas przy małym dziecku na robienie zdjęć, przygotowywanie ich do wywołania, a potem jeszcze układanie tego wszystkiego w albumie? Czy korzystać z drzemki dziecka? Przecież mieszkanie samo się nie ogarnie a obiad sam nie ugotuje, prawda? Oto kilka wskazówek:

 

Zdjęcia nie muszą być profesjonalne

Czasem warto odpuścić i nie nosić ze sobą ciężkiego aparatu. W torbie noszonej na spacery przy wózku jest wystarczająco dużo rzeczy. Nawet dziecko fotografa ma w albumie większość zdjęć zrobioną telefonem. Każdy z nas ma go zawsze pod ręką, więc szybko możemy uwiecznić na zdjęciu wszystkie ulotne chwile. Nie musimy tracić czasu na zrzucanie zdjęć z karty, importowanie ich i obrabianie. Jeśli zależy nam, żeby wyglądały lepiej to jest wiele prostych aplikacji na telefon, dzięki którym możemy kilkoma kliknięciami poprawić zdjęcia, np. VSCO, Snapseed lub A Color Story. W aplikacjach można od razu wykadrować zdjęcia do właściwego rozmiaru. Sam Instagram oferuje nam coraz większą liczbę funkcji i gotowych filtrów.

 

Segreguj zdjęcia!

Jeśli prowadzimy album tygodniami czy wydarzeniami to warto przygotować sobie na komputerze foldery, do których możemy w miarę na bieżąco wrzucać posegregowane zdjęcia, np. na kolejne tygodnie lub miesiące życia dziecka. Łatwiej potem wybrać te które chcemy wywołać, a nie szukać ich pośród wszystkich.

 

Za dużo zdjęć?

Jeśli zdjęć jest za dużo lub uważamy, że nie są zbyt dobrej jakości to warto wykadrować je do kwadratu i skleić razem sześć do wywołania w formacie 10x15. Rozkładówki zyskują dzięki temu na przejrzystości. Możesz też zaoszczędzić miejsce, umieszczając takie małe zdjęcia po dwa w dużej kieszonce.

 

Dziel pracę na etapy

Nie musimy wypełniać całych rozkładówek przy jednym posiedzeniu. W moim albumie zazwyczaj najpierw lądują same zdjęcia, potem podczas następnego wolnego wieczoru dokładam karty, a jeszcze kiedy indziej dodatki i journaling.

 

Postaw na minimalizm

Twój album wcale nie musi być bogaty w dodatki. To zdjęcia i notatki są najważniejsze. Takie proste i minimalistyczne kompozycje też mogą być piękne, a tworzenie zajmuje dużo mniej czasu.

 

 

Nadal trudności?

"Ciężko jest pogodzić zajmowanie się dzieckiem w ciągu dnia z układaniem PLa? Trochę tak, bo nie mieszczą się razem na dywanie."

Maluch niekoniecznie chce spać w ciągu dnia i czasem masz wrażenie, że kiedy tylko będziesz kilka metrów dalej ta słodka buźka nagle zacznie się czerwienić, krzywić i płakać? Jeśli Twój maluch lubi leżeć na kocyku lub macie, rozłóż swoje stanowisko do scrapowania obok.

 

*****************************************************************

 

 

 

Jakie fotki cykać kiedy dziecko jest już starsze?

 

Projekt rok w rok.

Kontynuacją pomysłu robienia zdjęć małym dzieciom miesiąc w miesiąc może być powtarzanie podobnych ujęć dziecka lub całej Waszej rodziny rok po roku - może zdecydujecie się nawet na coroczną wizytę u Waszego ulubionego fotografa i stylizowaną sesję?

 

WSKAZÓWKA: Co zrobić kiedy dziecko unika bycia fotografowanym? Spróbujcie pobawić się wspólnie w reporterów i tematem na Waszą fotograficzną historię niech będzie Wasza rodzina. Niech każdy po kolei ma szansę chwycić za aparat i znaleźć się na zdjęciach. Rzućcie dzieciom ten pomysł, a na pewno podchwycą wyzwanie!

 

Zdjęcia nastolatków

W następnych tygodniach temat fotografowania nastolatków rozwinie Agnieszka Damska. Obserwujcie naszego bloga, bo warto :D