Dziecko w albumie - inspiracja journalingowa

W tej lekcji będziesz miała okazję przećwiczyć różne sposoby zamieszczania journalingu w swoim albumie. Spójrz na kilka wybranych przeze mnie przykładów, a później wybierz trzy z nich i wykorzystaj w swoim albumie. Jeśli masz chęć zastosuj swoje własne pomysły i nie zapomnij się nimi podzielić na naszej grupie na Facebooku.

A oto i przykłady, które pojawiają się najczęściej w moim albumie

Zapiski ręczne na zdjęciu - do pisania po zdjęciach (z wyjątkiem zdjęć o nietypowej fakturze jak na przykład papier jedwabisty z empikfoto) nada się doskonale cienkopis. Czy to Stabilo, czy rystor - te dwa sprawdziłam osobiście, ale podejrzewam, że na tym lista możliwości się nie kończy. Również mazaki do kaligrafii nadają się do pisania po powierzchni zdjęć - mój ulubiony to japoński Pentel Sign Pen - używam go na absolutnie każdej stronie w moim albumie.

 

 

Strona z nadrukowanym na zdjęcie tekstem - jeśli lubisz zabawę z programami graficznymi, jeszcze przed wydrukowaniem zdjęcia dodaj na jego wierzch tekst journalingu, który komentuje zdjęcie, uzupełniając je o kontekst historii zawartej na zdjęciu. Tekst dodaj w miejscu, gdzie na zdjęciu nic szczególnego nie ma - na przykład w obszarze nieba/ chmur/ ściany, która jest tłem - wykorzystaj przestrzeń jasną do dodania napisu czarnego lub szarego albo przestrzeń ciemną aby stworzyć biały napis. Użyj czcionki przypominającej maszynę do pisania, aby uzyskać ciekawy retro efekt. Po wywołaniu zdjęcia, możesz dodatkowo udekorować swój komentarz.

 

 

Stemple jako wprowadzenie do journalingu - użyj stempli z obszernymi napisami, jeśli opowiadają historię, którą chcesz zawrzeć na stronie swojego albumu. Śmiało odbijaj stemple na zdjęciach (uwaga nie każdy tusz się do tego nadaje! Ja polecam bardzo wydajny tusz Memento, ale też StazOn). Również pojedyncze słowo na stemplu może stanowić początek dla Twojego journalingu. Przybij stempel, a następnie rozwiń hasło opisując historię własnoręcznie!

 

 

Karta prompt - CURRENTLY na karcie journalingowej - niektóre karty mają nadrukowane napisy zachęcające do pisania journalingu na dany temat. Jedną z takich pomysłów jest karta typu "currently" - która skłania nas do napisania (często tylko wypunktowania) kilku faktów na temat naszego aktualnego życia. Co aktualnie lubimy robić, co lubimy oglądać, jakiej muzyki słuchać, jak spędzać czas, czy w przypadku dziecka - jakie kroki milowe już osiągnęło - na przykład co umie już robić w danym momencie w czasie. To świetny motyw, by w formie krótkich zapisków zawrzeć w albumie naprawdę istotne fakty z życia naszego dziecka.

Przykładem karty typu prompt mogą być tzw. metryczki, czyli karty wypełniane tuż po urodzeniu dziecka, przy użyciu których w przeróżny - bardziej lub mniej kreatywny sposób rodzice dzielą się ze światem informacją o narodzinach swojego dziecka, wypisując tam datę urodzin, informacje o godzinie narodzin, wzroście, wadze bobaska, itp. Tego typu karta będzie świetnym dodatkiem w albumie dziecięcym. Jakiś czas temu przygotowałam darmowe pliki do druku, które umożliwiają przygotowanie takiej "metryczki" dokumentującej każdy miesiąc pierwszego życia dziecka. Zaprojektowałam karty w dwóch wersjach: z ikonkami i bez. Te z ikonkami w dość luźny sposób sugerują tematy do zapisków na karcie.

 

Przykładowo karta "pierwszy miesiąc" skłania do zapisania danych o narodzinach - oprócz daty, godziny, wzrostu i wagi również informacje w jakim szpitalu dziecko się urodziło i kiedy dziecko zawitało do domu. Kartę "drugi miesiąc" można wykorzystać do udokumentowania swoich rodzicielskich odczuć na temat wycieńczenia powodowanego opieką nad dzieckiem - zamieściłam tam ikonki baterii o różnym poziomie naładowania. Można zaznaczyć tę najlepiej oddającą sytuację i pod spodem napisać kilka słów komentarza. Na tej karcie można też ocenić jak energetyczne mamy dziecko - zanotować czy dużo, czy mało śpi. Ikonka "ptaszka" ("check") może być miejscem, w którym zanotujesz co Twoje dziecko w danym miesiącu umie już robić, natomiast ikonki z buźkami ("11 miesiąc") możesz wykorzystać do oceny jakie humory w Waszym domu dominują w danym miesiącu. Możliwości jest sporo! Karty bez ikonek można natomiast zapełnić journalingiem na całkowicie dowolny temat związany oczywiście z danym miesiącem życia dziecka.

Karty są do pobrania tutaj: click!

List w kopercie - to kolejny przykład w jaki sposób Twoje zapiski mogą trafić do albumu. Możesz napisać list do swojego dziecka, w którym bardzo szczegółowo się uzewnętrznisz na dowolny temat, po czym schować list w kopercie, która idealnie zmieści się w kieszonce o wymiarach 10x15cm.

Pomysłów na journaling jest zdecydowanie więcej. Te, które przedstawiłam powyżej to tylko niewielka garstka, ale mam nadzieję, że będą dla Ciebie ciekawe i zainspirują Cię do stworzenia wyjątkowych stron wypełnionych Twoimi myślami i zapiskami na temat Twojego dziecka, czy ogólnie macierzyństwa.

Będąc w temacie journalingu nie sposób nie wspomnieć o kilku bardzo interesujących projektach autorstwa niezwykle kreatywnej Amerykanki - Ali Edwards:

Week in the Life - projekt  skłaniający do bardzo szczegółowego dokumentowania codzienności przez wybrany tydzień w roku. W projekcie zamieszcza się zdjęcia dzień po dniu i dodatkowo są one opatrzone bardzo szczegółowym opisem. Pozwala uchwycić codzienność taką, jaka jest w danym momencie. Projekt zachęca do powtarzania tego eksperymentu raz na jakiś czas, aby przekonać się o tym jak zmienia się nasze życie.

Day in the Life - analogicznie do Week in the Life - ten projekt skłania do szczegółowego dokumentowania jednego wybranego dnia i powtarzania tego doświadczenia raz na jakiś czas. Również bardzo istotny w tym projekcie jest journaling.

No dobra. Koniec przykładów! Pora na kolejny BONUS:

Na zachętę do stworzenia  zapisków przygotowałam dwa kolejne arkusze kart do wydruku. Wytnij je i wykorzystaj w albumie do udokumentowania w formie tekstowej wybranego tygodnia życia Twojego dziecka.

Pliki do pobrania tutaj: click!