Jak robić lepsze zdjęcia swoim pracom - poradnik

Witajcie, z tej strony Agnieszka Damska,

chcę Was dziś zaprosić na mały tutorial - co robić, aby zdjęcia naszych prac wyglądały dobrze w internecie. Ośmielę się stwierdzić, że przy prezentowaniu prac w internecie jakość zdjęcia jest równie ważna co jakość samej pracy. Pracując na przestrzeni kilku lat dla różnych firm i sklepów scrapbookingowych obejrzałam mnóstwo prac, np. tych wystawianych na konkursy, gdzie prawdopodobnie świetne prace przegrywały właśnie z powodu kiepskich zdjęć. Jeśli chcemy coś pokazać światu, koniecznie zadbajmy o formę tej prezentacji. Piękne zdjęcia świadczą o naszym profesjonalizmie. Zdecydowanie warto poświęcić na nie trochę czasu, zadbać o dobre światło, kadr i oczywiście późniejszą obróbkę w programie graficznym.  

jak-robić-zdjecia-pracom-project-life   Mam dla Was kilka rad i wskazówek, co robić aby zdjęcia były lepsze. Nie jestem jednak profesjonalną fotografką, dzielę się jedynie swoim doświadczeniem, więc moje wskazówki nie będą żadną wyrocznią, są z pewnością też inne sposoby i sztuczki na piękne foty.

jak-robić-zdjecia-pracom-project-life-swiatlo  

Światło

to chyba najważniejszy element całego procesu. Zdjęcia swoim pracom robię jedynie w świetle dziennym, najchętniej wybieram godziny przedpołudniowe, mam wtedy najlepsze e oświetlenie w pracowni, jeśli nie mam czasu w tygodniu - czekam na weekend. Zdecydowanie unikam dni z dużym nasłonecznieniem, powstają wtedy ostre cienie i prześwietlenia. Wybieram dni z miękkim światłem, idealnie kiedy niebo jest zachmurzone, ale dzień jest dość jasny. Nigdy nie używam lampy błyskowej.  

jak-robić-zdjecia-pracom-project-life-tlo

Miejsce/tło 

Zdjęcia robię w dobrze naświetlonym pomieszczeniu, np. w pracowni na poddaszu gdzie są okna dachowe, które dają dużo światła lub bezpośrednio przed oknem balkonowym. Duże prace (LO, PL) kładę na podłodze, na dużym, białym kartonie. Małe prace (kartki, mini albumy) fotografuję np. na tle papierów scrapowych lub białego kartonu.    

Aparat i ustawienia

używam obecnie bezlusterkowca Olympus OM-D E-M5, który podobnie jak lustrzanki ma wymienne obiektywy. Do fotografowania prac najczęściej zakładam obiektyw 45mm o jasności f/1,8. Zachęcam Was do poczytania instrukcji Waszych aparatów, tak aby móc korzystać z nich jak najefektywniej. Jednym z ustawień jakie zawsze zmieniam podczas fotografowania prac to ekspozycja, ustawiam ją na +1,5, dzięki czemu już na etapie naciskania migawki otrzymuję jaśniejsze zdjęcia.  

Fotografowanie

bez względu na to jakim aparatem fotografujecie jest kilka podstawowych zasad, które wpłyną na efekt końcowy Waszej pracy. Jeśli fotografuję LO, PL czy inne większe prace, chcąc pokazać je w całości ustawiam się równiutko nad nimi, włączam w funkcjach aparatu wyświetlanie siatki, pomaga ona w dobrym utrzymaniu pionu i poziomu. Uważam aby w pobliżu nie było dużych, kolorowych przedmiotów, od których może odbijać się światło i zabarwiać zdjęcie. Zawsze robię kilka ujęć, aby móc wybrać to najlepsze. Mniejsze prace, np. kartki okolicznościowe, ustawiam na jasnym i gładkim tle, tak oby samo tło nie odwracało uwagi ani nie kłóciło się kolorystycznie z naszą pracą. Ustawiam się przed fotografowanym obiektem na jego poziomie. Nie robię zdjęć z góry czy z boku.  

jak-robić-zdjecia-pracom-project-life-fotografia-kartka

  W obydwu przypadkach staram się tak zrobić zdjęcie, aby w programie graficznym było jak najmniej kadrowania. Dbam też o to, aby ostrość ustawiona była na właściwym miejscu i aby podczas robienia zdjęcia aparat był nieruchomy. Trochę inaczej to wygląda przy fotografowaniu szczegółów pracy. Wtedy ustawiam się z aparatem bliżej pracy, pod kątem mniej więcej 45 stopni i ustawiam ostrość na szczególe, który chcę podkreślić.  

jak-robić-zdjecia-pracom-project-life-kat-45-stopni    

Obróbka w programie graficznym

nie wypuszczam nigdy i nigdzie żadnego zdjęcia bez obróbki w programie graficznym! Ale dziś zrobię wyjątek i pokażę Wam zdjęcie mojej pracy przed i po obróbce :)  

jak-robić-zdjecia-pracom-project-life-program-graficzny

  Korzystam z darmowego programu GIMP, który możecie pobrać TU. Jest to fajna alternatywa dla płatnych programów jak np. photoshop, korzystam z niego od lat, ma mnóstwo fajnych funkcji, można w nim pracować na warstwach, mi do domowego użytku w zupełności wystarcza. Pokażę Wam jak w kilku prostych krokach poprawiam moje zdjęcie.  

Krok 1 -  otwarcie i kadrowanie

otwieram zdjęcie w programie i w pierwszym kroku kadruję je, tzn. obcinam zbędne miejsce dookoła zdjęcia. Z menu na pasku bocznym wybieram Kadrowanie.  

jak-robić-zdjecia-pracom-project-life-kadrowanie    

Krok 2 - obróbka właściwa

(mała podpowiedź - kombinacja klawiszy Shift+Ctrl+j dopasuje zdjęcie do wymiarów okna) jeśli moje zdjęcie było zrobione w złym oświetleniu i jest zbyt żółte lub niebieskie, z menu Kolory wybieram Poziomy i Wybór szarego punktu, klikam na obszar gdzie powinien być na zdjęciu biały lub szary kolor.  

jak-robić-zdjecia-pracom-project-life-krzywa

    Następnie z menu Kolory wybieram Krzywe, podciągam nieco światła i obniżam nieznacznie cienie, tu musicie się same pobawić tak, aby dojść do oczekiwanych rezultatów, tzn. aby biały kolor był prawie biały, trzeba uważać aby nie przesadzić, biały to nie znaczy przepalony!  

jak-robić-zdjecia-pracom-project-life-krzyw-kolory

    Jeśli w wyniku pracy na krzywych kolory zdjęcia są zbyt intensywne z menu Kolory wybieram Barwa i nasycenie i zmniejszam ich poziom o 10 lub 20.  

jak-robić-zdjecia-pracom-project-life-barwa    

Krok 3 - skalowanie

to ostatnia rzecz jaka nam została do zrobienia. Zdjęcia zgrane z aparatu są zazwyczaj olbrzymie, nie ma potrzeby wgrywać tak dużych fotek na blaga, trzeba je przeskalować. Najlepszy rozmiar to ten, w jakim publikujecie je u siebie na blogu czy w mediach społecznościowych, u mnie na blogu jest to 800x800pxl, ale z kolei na instagramie publikowane są nieco większe zdjęcia 1080x1080pxl więc obecnie wybieram ten format.  

jak-robić-zdjecia-pracom-project-life-format

I na koniec jeszcze pokażę Wam zdjęcie tej samej pracy wykonane niskobudżetową chińską komórką (żaden tam ajfon czy samsung) Można? Można! Jakość z pewnością ciut gorsza, ale mam naprawdę słabiutki aparat w telefonie, więc wcale nie potrzeba super lustrzanki aby mieć ładne i jasne zdjęcia na blogu. Pamiętajcie tylko wyczyścić obiektyw w komórce przed robieniem zdjęć!  

jak-robić-zdjecia-pracom-project-life-inspiracja   I to by było na tyle, prawda, że łatwe? To aparaty w dłoń i do dzieła! Jeśli macie jakiekolwiek pytania chętnie odpowiem na nie w komentarzach.   Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz