Kwadratowe zdjęcia Project Life? To proste!

Czy wraz z początkiem nowego roku rozpiera was chęć wystartowania z albumem Project Life? Jeśli tak, to bardzo dobrze trafiłyście! Jednym z najczęściej pojawiających się pytaniem dziewczyn, które rozpoczynają swoją przygodę z PL jest ... jak wywoływać kwadratowe zdjęcia?

I właśnie dziś opowiem wam, jak zrobić to w naprawdę prosty sposób za pomocą dwóch darmowych narzędzi. To jak...? Zaczynamy? Uprzedzam, że jak dojdziecie do końca, nie pozostanie wam nic innego jak tylko zabierać się szybciutko do działania i drukować! :-)

Małe kwadratowe lub prostokątne zdjęcia do naklejania na kartach albumowych wywołuję w formie kolaży na papierach o formacie 10x15 (prostokąty) i 15x20 (kwadraty). Pierwszy z tych formatów jest oczywiście bardzo standardowy natomiast drugi nieco mniej, ale nie powinien być trudno osiągalny. W drugiej części posta znajdziecie informację, gdzie wywołuję a raczej drukuję zdjęcia. Ale od początku - zaczniemy od przygotowania kolażu.

family_portraits_jak_przygotowac_male_zdjecia_do_albumu_kieszonkowego_project_life_w_darmowych_programach1 PHOTOSCAPE

Jako pierwszy obejrzymy darmowy program Photoscape. Jest dostępny na systemy Windows i Mac, moje zdjęcia pochodzą z najnowszej wersji na Maca, ale w wersji windowsowej wygląda to bardzo podobnie. Patrząc na tę instrukcję też poradzicie sobie bez najmniejszego problemu.

Program możecie ściągnąć na przykład stąd: KLIK! Po zainstalowaniu z szeregu zakładek na samej górze wybieramy “Collage” (a tak przy okazji – Photoscape to też bardzo fajny program do obróbki zdjęć – naprawdę polecam jeśli macie ochotę się w to trochę pobawić)

family_portraits_jak_przygotowac_male_zdjecia_do_albumu_kieszonkowego_project_life_w_darmowych_programach2

Następnie po prawej stronie zaznaczamy z jakiej ilości zdjęć ma składać się kolaż. Na początek zrobimy kwadraty, więc wybieram liczbę 4 i z podpowiadanych przez program układów wybieram ten najprostszy, na cztery jednakowe zdjęcia. Ustawiam też format zdjęcia na 2000 x 2000 pikseli. Nie pytajcie dlaczego akurat tyle... dawno temu w jakimś kalkulatorze liczyłam jaką rozdzielczość powinnam stosować i wyszły mi właśnie takie wartości. Nie jestem już w stanie odtworzyć dziś toku tego rozumowania ale ta rozdzielczość jest w porządku, zdjęcia wychodzą dokładne, więc po prostu zaufajcie mi w tej kwestii :-).

family_portraits_jak_przygotowac_male_zdjecia_do_albumu_kieszonkowego_project_life_w_darmowych_programach3

Z rozwijanego menu z prawej strony wybieram lokalizację plików i przeciągam wybrane zdjęcia kursorem na kwadraty metodą drag & drop. Teraz możemy zastanowić się nad szerokością przerw między zdjęciami. Oraz czy w ogóle takie przerwy chcecie zachować. Ja przygotowuję zdjęcia w odstępach, aby potem wyciąć je z cienką, około 2-milimetrową ramką. Poza tym chcę, żeby były nieco węższe, niż małe karty do PL. Aby uzyskać ten efekt potrzebuję ustawić odstępy czyli "spacing" na około połowę skali - widać to na zdjęciu poniżej po lewej stronie ekranu. W ten sposób zamawiając `zdjęcia w formacie 15x20 uzyskacie kwadraty ok. 6,3 x 6,3 cm.

family_portraits_jak_przygotowac_male_zdjecia_do_albumu_kieszonkowego_project_life_w_darmowych_programach4

Jeśli macie ochotę zmodyfikować nieco kadr możecie po kliknięciu na wybrane zdjęcie w kwadracie nieco je poprzesuwać, obrócić bądź skorygować jeszcze na tym ostatnim etapie. A jak już wszystko wam pasuje - zapisujemy kolaż na dysku.

Drugi często potrzebny format to zdjęcia 7,5 x 10 cm. Robimy to analogicznie, z tym że wybieramy szablony kolaży na 2 zdjęcia oraz zmieniamy proporcje czyli ilość pikseli (u mnie na 1500 x 1000). Ten format też możecie drukować z odstępami - wówczas nie będzie zajmował całej kieszonki w koszulce (można go wtedy na przykład nakleić na kartę 10x15).

family_portraits_jak_przygotowac_male_zdjecia_do_albumu_kieszonkowego_project_life_w_darmowych_programach5

Jeśli wolicie zdjęcia wypełniające całą koszulkę, bez białej ramki, zmniejszamy "spacing" do zera i efekt mamy jak poniżej.

family_portraits_jak_przygotowac_male_zdjecia_do_albumu_kieszonkowego_project_life_w_darmowych_programach6

I proszę - kolaże w obu formatach gotowe! IPICCY

Jeśli nie jesteście przekonani do instalacji pełnego programu - mam dla was inną propozycję. Jest to strona internetowa iPiccy.

Jeszcze do niedawna najpopularniejszym miejscem do robienia darmowych kolaży był Pickmonkey. Niestety w zeszłym roku z wersji darmowej usunięto funkcję zapisywania plików na dysku. No i niestety jak dla mnie koncepcja upadła, ponieważ nie jestem zwolennikiem płatnych subskrypcji. IPiccy sprawdza się jednak tak samo dobrze do robienia kolaży jak Pickmonkey więc nie będziemy po nim płakać ;-).

family_portraits_jak_przygotowac_male_zdjecia_do_albumu_kieszonkowego_project_life_w_darmowych_programach7 Postępujemy tu bardzo podobnie jak w przypadku Photoscape'a czyli zaczynamy od wyboru kolażu a następnie dodajemy zdjęcia przyciskiem w lewym górnym roku szarego pola. 

family_portraits_jak_przygotowac_male_zdjecia_do_albumu_kieszonkowego_project_life_w_darmowych_programach8

Dla mojego kolażu korzystam z najprostszego układu zdjęć ale jak macie ochotę poszaleć to jest tu ich cała masa. Na koniec ustawiamy odpowiednie odstępy.

family_portraits_jak_przygotowac_male_zdjecia_do_albumu_kieszonkowego_project_life_w_darmowych_programach9

Jeśli wszystko jest w porządku, zapisujemy projekt, w sugerowanej lub najwyższej rozdzielczości. I voila! Gotowe!

family_portraits_jak_przygotowac_male_zdjecia_do_albumu_kieszonkowego_project_life_w_darmowych_programach10

I co o tym sądzicie? Chyba proste, prawda? WYWOŁYWANIE ZDJĘĆ

Macie już gotowe wasze kolaże? Pozostało tylko je wywołać lub wydrukować i do dzieła.

W pierwszym roku prowadzenia albumu - wywoływałam zdjęcia w Rossmanie. Był obok domu, mogłam tam co tydzień zaglądać a do tego ma w ofercie zarówno zdjęcia 10x15 jak i 15x20. W zasadzie najlepiej działa wybór w drukarce formatu 15x15 - wówczas zdjęcie stworzone w rozmiarze 2000 x 2000 pikseli pozostaje kwadratem. Jest to wygodne rozwiązanie, jeśli zamawiamy zdjęcia co tydzień. Zazwyczaj nie wychodzi ich więcej niż 2-3 kolaże na rozkładówkę a odchodzi nam koszt wysyłki, jakość może nie powala ale jest do zaakceptowania. W pewnym momencie jednak zdecydowałam się na jeszcze wygodniejsze rozwiązanie czyli drukowanie w domu na drukarce. Jak dla mnie ta opcja wygrywa :-)

family_portraits_jak_przygotowac_male_zdjecia_do_albumu_kieszonkowego_project_life_w_darmowych_programach11

  Mam nadzieję że rozwiałam dziś wszystkie wasze wątpliwości dotyczące wywoływania małych zdjęć i robienia kolaży. Jeśli macie jakieś pytania, koniecznie dajcie znać w komentarzach! A wasz album najlepiej zacznijcie już dziś i bawcie się jak najlepiej! Buziaki, Pati